Zdrowie i dobre samopoczucie psa powinno być priorytetem dla każdego właściciela. Szczególnie musimy troszczyć się o układ kostny naszego puplia, który bardzo często narażony jest na uszkodzenia, a przecież sprawność fizyczna jest niezwykle istotna.
Co wpływa na rozwój stawów u psa?
Wpływ ruchu na stawy psa
Rozwój układu kostnego u psów różni się w zależności od rasy. Psy, które są duże, ciężkie i rosną w szybkim tempie, częściej chorują na zapalenia i zwyrodnienia stawów. Należy pamiętać, że w okresie szczenięcym, kiedy ten wzrost jest bardzo intensywny, trzeba szczególnie zwracać uwagę na stawy. Szczególnie ważna w okresie wzrostu jest witamina D3 dla psa. Drobne urazy, zaniedbania, czy niedopatrzenia mogą zaowocować w przyszłości przykrymi dolegliwościami. Duża część właścicieli intensywnie trenuje swoje młode psy, chcąc szybko nauczyć ich różnych akrobacji i sztuczek. Pamiętajmy jednak, że zbytnie obciążanie stawów w młodości i zbyt duża aktywność fizyczna mają niekorzystny wpływ na rozwój naszego zwierzaka. Nie wolno zmuszać psa do ruchu ponad jego możliwości. W dużej mierze szczeniaki, instynktownie wybierają te formy zabaw ruchowych, które są dla nich odpowiednie. Zarówno nadmiar ruchu, jak i jego brak lub ograniczona ilość powodują choroby stawów. Złotym środkiem będzie dopasowanie długości, intensywności i częstotliwości spacerów indywidualnie do potrzeb naszego psa.
Masa ciała a prawidłowe działanie stawów
Drugim niezwykle istotnym elementem wpływającym bezpośrednio na stan stawów psa, jest jego masa ciała. Prawidłowa waga czworonożnego przyjaciela, podobnie zresztą, jak człowieka, jest niezwykle istotna dla jego zdrowia i samopoczucia. Niestety coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której właściciele przekarmiają swoje psy. Czasami tuczą tak bardzo, że zanika ich naturalna chęć do aktywności ruchowej. Zwierzęta o nieprawidłowej wadze, aż w 90 % mają poważne problemy ze stawami. Jaka zatem powinna być prawidłowa waga psa? Oczywiście najlepiej regularnie kontrolować masę podczas regularnych wizyt u weterynarza. Lekarze najczęściej zwracają uwagę, że powinniśmy wyczuwać żebra pod palcami, jeśli nie jesteśmy w stanie, to znaczy, że tkanki tłuszczowej jest zbyt dużo. Pamiętajmy również, że wychudzone psy, które mają zbyt mało tkanki mięśniowej i osłabione kości, również są zagrożone chorobami stawów.
Właściwa dieta i jej znaczenie dla rozwoju stawów
Trzecim kluczowym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój stawów jest dieta. Właściwy sposób odżywiania, zbilansowane posiłki, bogate w białko oraz niezbędne minerały i witaminy. Przede wszystkim witamina C dla psa, istotna dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz witamina K dla psa stanowiąca podstawę do właściwego funkcjonowania nie tylko układu kostnego, ale i całego organizmu. Na niedobory niektórych składników, a co za tym idzie problemy ze stawami, cierpią psy, które karmione są zwykłym jedzeniem. Czasami nawet najlepsze karmy nie gwarantują, że wszystkie składniki są prawidłowo przyswajane. Warto wspomóc naszego psa odpowiednim preparatem na stawy i kości dla psów My Pupillo STAWY COMPLEX, który wzmocni strukturę stawów i zapewni właściwą regulację mazi stawowej.