Wypadanie sierści u psa – co oznacza i jakie są przyczyny?

Rozmaitość ras psów jest bardzo duża, nasi czworonożni przyjaciele różnią się kolorami, odcieniami, a także długością sierści. Wygląd pupili jest powodem do dumy dla właścicieli, należy jednak pamiętać, że sierść psa świadczy przede wszystkim o jego zdrowiu, ponieważ pełni ważną funkcję izolacyjną dla organizmu.

Dlaczego pies gubi sierść?

Gubienie sierści u psów jest procesem naturalnym, odbywa się stopniowo, dwa razy do roku, może trwać nawet do sześciu tygodni. W okresie wiosennym i jesiennym, stare i zniszczone włosy wypadają, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Proces ten ma na celu przede wszystkim, jak najlepsze przystosowanie się psa do warunków pogodowych. Zimą sierść jest grubsza, latem cieńsza, aby zapewnić właściwą termoregulację. W zależności od rasy proces ten przebiega inaczej. Psy długowłose, gładkowłose i szorstkowłose linieją z różną intensywnością. Wszyscy właściciele psów powinni przyzwyczaić się, że zostawia on mniejsze lub większe ilości sierści na kanapie, na dywanie lub na podłodze.

Kiedy stan sierści naszego psa powinien nas zaniepokoić?

Powinniśmy przyjrzeć się lepiej naszemu pupilowi i odwiedzić weterynarza, jeśli zaobserwujemy, że pies z dnia na dzień gubi dużą ilości sierści. Jeśli wypada ona kępami, a na skórze zamiast nowych włosów pojawiają się łyse placki. Inne niepokojące objawy:

  1. Linienie trwa cały czas, niezależnie od pory roku.
  2. Sierść traci połysk, jest bardzo przerzedzona.
  3. Oprócz gubienia sierści zaobserwujemy inne, niepokojące zachowania u naszego psa np. brak apetytu, ospałość, agresja itp.

Przyczyny nadmiernego linienia

Powodów przesadnego gubienia sierści u psów może być kilka m.in.:

  1. Alergie – psy, podobnie jak ludzie, często mają uczulenia na niektóre składniki pokarmowe. Na alergie pokarmowe szczególnie narażone są zwierzęta, które karmione
    są tzw. „domowym jedzeniem” i nie otrzymują dodatkowo preparatów wzmacniających sierść psa. Jeśli zauważymy, że wypadaniu sierści, towarzyszą wypryski na skórze, świąd, nadmierne drapanie, problemy z żołądkiem, najpewniej mamy
    do czynienia właśnie z nietolerancją jakiegoś składnika w diecie. W takim wypadku musimy zastosować dietę eliminacyjną i obserwować naszego pupila. Niektóre psy mają uczelnie na kurz i różne pyłki, wtedy musimy starać się, w miarę możliwości, eliminować alergeny.
  2. Niewłaściwa dieta u psa – nieodpowiednio dobrana karma, podawanie jedzenia nieodpowiedniego dla psów, niewłaściwe pory karmienia i ilość jedzenia, niedobór wody bardzo często są przyczyną wypadania sierści. Pamiętajmy, że karma dla naszego psa powinna być najwyższej jakości, dostosowana do jego wieku, trybu życia. Musi być bogata przede wszystkim w witaminy A, D3, E i K dla psa oraz omega 3 dla psa. Niezwykle istotne znaczenie dla wyglądu sierści mają również kwasy EPA i DHA dla psa.
  3. Niedobór witamin u psa – niektóre psy, pomimo właściwej diety mają trudności
    z przyswajaniem niektórych witamin. Pamiętajmy również, że w zależności od pory roku, zmienia się zapotrzebowanie na witaminy u naszych pupili. Niedobór witaminy A dla psa jest szkodliwy, ponieważ prowadzi do tzw. ślepoty zmierzchowej, a także powoduje zaburzenie gruczołów łojowych i wypadanie sierści. Witamina D3 dla psa jest szczególnie ważna
    w okresie szczenięcym, wpływa na procesy kostnienia. Witamina E dla psa wspiera układ odpornościowy. Witamina K dla psa jest niezbędna w prawidłowym procesie krzepnięcia krwi.
  4. Stres – objaw stresu mogą być zróżnicowane i często potrzeba wnikliwej obserwacji, aby właściwie zdiagnozować, co jest czynnikiem stresogennym u naszego pupila. Polecamy inne nasze artykuły, w których szerzej omawialiśmy sposoby radzenia sobie ze stresem u psa.
  5. Niewłaściwa pielęgnacja psa – stosowanie nieodpowiednich kosmetyków dla psów, zbyt częsta lub zbyt rzadka kąpiel, niewłaściwe akcesoria np. źle dobrana szczotka do czesania, wpływają, na jakość sierści naszego psa.
  6. Nieodpowiednie warunki – kiedy w okresie jesienno-zimowym rozpoczyna się okres grzewczy w mieszkaniach, naszemu psu może być zbyt gorąco, dlatego warto dbać
    o właściwą temperaturę w domu. Również poziom wilgotności, ilość spacerów mają znacznie dla wyglądu i samopoczucia psa.
  7. Choroby – nadmierne gubienie sierści może być objawem poważnej choroby, często wywołanej przez bakterie lub pasożyty, które zaatakowały organizm psa. Jeśli zauważymy,
    że wypadaniu sierści towarzyszą inne niepokojące zmiany w zachowaniu zwierzaka,
    a wypadanie sierści nasila się, nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza.

Jak sobie radzić z wypadaniem sierści u psa?

Przyczyn wypadania sierści u psa jest wiele, dlatego żeby podjąć właściwe leczenie musimy właściwie zdiagnozować problem. Jeśli podejrzewamy, że linienie nie jest fizjologiczne, należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem, który zbada psa i przeprowadzi niezbędne badania. W ramach profilaktyki, powinniśmy dbać o urozmaiconą i dobrze zbilansowaną dietę naszych pupili oraz właściwą pielęgnację sierści poprzez stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Kluczowy dla zdrowej sierści naszego pupila jest suplement na sierść dla psa, który zawiera  kwasy omega 3, kwasy EPA i DHA dla psa oraz witaminy E, A, D, K. Preparat wzmacniający sierść MyPupillo ZDROWA SIERŚĆ zawiera wszystkie niezbędne składniki, które w znaczącym stopniu wpływają na kondycję i wygląd sierści zwierząt.