Stres u psa/kota – jak go rozpoznać?

Wszyscy opiekunowie zwierząt zastanawiają się, w jaki sposób pomóc swoim pupilom w radzeniu sobie ze stresem. Codzienne życie naszych czworonożnych przyjaciół pełne jest różnych stresujących sytuacji, które wywołują dyskomfort i są powodem różnych niepokojących zachowań.

Przyczyny stresu u kota i psa

Zwierzęta pojmują otaczającą ich rzeczywistość na swój sposób. Dlatego też my – jako właściciele – musimy pamiętać, że zdarzenia, które dla nas są zwyczajne, dla naszego pupila mogą być źródłem dużego stresu.

Co najczęściej wywołuje stres u psa lub kota?

  1. Samotne przebywanie w mieszkaniu. Często właściciele nie są świadomi, że długotrwałe pozostawianie psa lub kota zamkniętego w domu, niekorzystnie odbija się na jego zdrowiu. Nie wystarczą zabawki, włączony telewizor lub radio – nie są w stanie zrekompensować obecności właściciela.
  2. Remont to czas próby nie tylko dla domowników, ale również dla zwierząt. Ogólny chaos panujący podczas gruntownych porządków; nieznajome, drażniące zapachy np. farb, środków do czyszczenia; hałas np. odgłos wiertarki mogą wywołać stres.
  3. Nadmierny hałas, nieprzyjemne dźwięki np. petardy, klaksony, instrumenty, burza itp.
  4. Podróże i przeprowadzki. W poprzednich artykułach omawialiśmy szerzej problem choroby lokomocyjnej u zwierząt. Częste zmiany pobytu np. wyjazdy wakacyjne czy rodzinne, nie sprzyjają naszym pupilom, muszą one odnaleźć się w nowych warunkach, określić swoje terytorium.
  5. Pojawienie się nowych lokatorów. Kiedy pojawia się nowy członek rodziny np. dziecko, inny partner, zwierze czuje się zagrożone, obawia się o swoją dotychczasową pozycję.
  6. Reakcja na inne zwierzęta. Oczywiście każde zwierzę może reagować inaczej na tego typu sytuacje w zależności od rasy i przyzwyczajeń.

Objawy stresu u psa i kota

Każdy z nas inaczej reaguje na stres, podobnie jest u psów i kotów, stres może przejawiać się na kilka sposobów. Właściciele powinni być czujni, obserwować swoje zwierzaki i reagować na niepokojące zachowania.

Jak rozpoznać objawy stresu u kota i psa

  1. Utrata apetytu. Zwierzak nie chce jeść tego, co dotychczas, zmiana karmy nie przynosi rezultatów, przyjmuje mniej płynów, w ekstremalnych sytuacjach w ogóle nie je. Wtedy konieczna jest jak najszybsza wizyta u weterynarza.
  2. Wycofanie, apatia. Dotychczas wesoły kot lub pies, unika ludzi, ich dotyku, głaskania. Jest niechętny do zabaw, nie chce wychodzić na spacery, chowa się w trudno dostępne miejsca. Nie zwraca uwagi na rozrywki, które do tej pory sprawiały mu przyjemność.
  3. Agresja. Zwierzę reaguje na codzienne sytuacje w nieodpowiedni sposób. Bez powodu szczeka, wyje, warczy na domowników. Niszczy przedmioty, czasami bez żadnej przyczyny może zaatakować.
  4. Wypadanie sierści. Pies lub kot zaczynają nagle gubić sierść, lub wylizywać ją i wyrywać. Przesadne lizanie się może doprowadzić do wyłysienia, nawet do powstania ran,
    a w konsekwencji do chorób skórnych.
  5. Problemy z żołądkiem. Zwierzę nie chce jeść lub zjada nietypowe rzeczy, produkty, których do tej pory nie jadło. Mogą pojawić się wymioty, biegunki, problemy z trawieniem.
  6. Spadek odporności. Pies lub kot poddany stresowi, zaczyna chorować. Jest narażony na choroby zakaźne.
  7. Choroby układu moczowego. Pierwszym niepokojącym zachowaniem, na które właściciel zwraca uwagę, jest zbyt częste oddawanie moczu, załatwianie się w nietypowych miejscach np. kot przestaje korzystać z kuwety, sika na łóżko, do butów itp. Czasami zdarza się,
    że zwierzę przestaje oddawać mocz, wtedy taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji, ponieważ może dojść do zakażenia organizmu.

Sposoby radzenia sobie ze stresem u psa i kota

Nawet najlepszy opiekun, nie jest w stanie zupełnie wyeliminować stresu w życiu swojego zwierzaka, ale może złagodzić jego skutki. Najważniejsze jest, aby w miarę możliwości ograniczać sytuacje stresujące, starać się oswajać czynnik stresogenny np. stopniowo przyzwyczajać do hałasu lub podróży. Warto wspomóc naszego czworonożnego przyjaciela odpowiednim preparatem na chorobę lokomocyjną dla psa i kota, który złagodzi przykre konsekwencje stresu. MyPupillo NA STRES i PODRÓŻ, to całkowicie bezpieczny preparat  który ułatwi codzienne pokonywanie stresujących sytuacji.