Sposoby na piękną i mocną sierść u psa i kota

Lśniąca, zdrowa, zadbana sierść i skóra jest przede wszystkim oznaką zdrowia naszego zwierzaka i świadczy o jego ogólnej kondycji. Zadbany pupil, to również duma dla właściciela i dowód na to, że we właściwy sposób opiekuje się swoim czworonożnym przyjacielem. 

Co wypływa na kondycję sierści u psa/kota?

DIETA

Niezwykle istotna dla zdrowej sierści i kondycji skóry jest właściwa dieta.
Zbilansowana, zawierająca niezbędne składniki odżywcze stanowi niezbędny fundament do rozwoju zwierzaka. Właściciele powinni zwracać szczególną uwagę na karmę, którą podają. Jeśli samodzielnie gotują pokarm, również musi on być przygotowany w odpowiedni sposób, powinien składać się ze świeżych i dobrej, jakości produktów. Posiłki muszą być bogate w biotynę, cynk, taurynę, kwasy tłuszczowe omega 3, witaminę A, D3, E oraz kwasy EPA i DHA dla psa i kota. Jeśli mamy obawy, że nasze zwierzę nie otrzymuje lub nie przyswaja niezbędnych składników należy zgłosić się do weterynarza, w celu wykonania dodatkowych badań i włączenia odpowiednich preparatów. Suplement na sierść kota/psa My Pupillo ZDROWA SIERŚĆ, bogaty w naturalne składniki  m.in. kwasy omega-3, kwasy EPA i DHA, witaminy A, D3, E wpływa na objętość i jakość sierści. Preparat My Pupillo ZDROWA SIERŚĆ warto podać naszemu pupilowi również w okresie fizjologicznego linienia (okresie wiosennym i jesiennym).

PASOŻYTY

Zły stan sierści u naszego psa lub kota może być spowodowany obecnością pasożytów. Wszy, pchły, kleszcze itp. atakują zwierzaki, ich ukłucia powodują swędzenie. Zwierzak nieustannie się drapie, gryzie, liże, co uszkadza sierść i skórę, w konsekwencji prowadzi do nadmiernego linienia, a nawet powstawania łysych placków na skórze. Właściciele muszą pamiętać, żeby podawać odpowiednie preparaty na pchły dla kotów i psów oraz regularnie oczyszczać legowisko. Kiedy nasz pupil zmaga się z uciążliwym swędzeniem, warto podać suplement diety na sierść dla psa i kota, który zawiera witaminę A i C – regenerujące organizm, naturalne przeciwutleniacze.

PIELĘGNACJA

Pielęgnacja sierści u psa zależy od rasy i długości jego sierści (długa, kręcona sierść jest bardziej wymagająca), a także aktywności fizycznej i warunków, w jakich przebywa zwierzę. W zależności od indywidualnych potrzeb powinniśmy kąpać psa, stosując szampony i odżywki przeznaczone dla psów. Niektóre psy nie lubią kąpieli, boją się wody, dlatego należy stopniowo je oswajać. Jeśli kąpiel jest bardzo stresująca i wywołuje duży lęk, warto wcześniej podać suplement My Pupillo NA STRES.

Koty regularnie dbają o swoją sierść, samodzielnie ją oczyszczają poprzez lizanie i rzadko potrzebują kąpieli. Jeśli kot jest chory, stary, bardzo brudny lub jeśli bierzemy kota ze schroniska warto go wykąpać – oczywiście stosując preparaty przeznaczone dla kotów. Pamiętajmy, że kosmetyki dla ludzi zawierają składniki, które w negatywny sposób wpływają na zwierzaka.

Istotnym elementem pielęgnacji jest czesanie i szczotkowanie sierści psa i kota. Szczotki i grzebienie, powinniśmy dobierać indywidualnie dla naszego pupila. Regularny rytuał czesania – częstotliwość zależy od długości sierści, służy przede wszystkim równomiernemu rozprowadzeniu wydzieliny z gruczołów skórnych. Jeśli zauważymy, że sierść psa/kota jest sucha, dużo włosów wypada podczas czesania, warto podać witaminę A, która reguluje pracę gruczołów. Znajdziemy ją m.in. w suplemencie na sierść My Pupillo ZDROWA SIERŚĆ

STRES

W poprzednich artykułach omawialiśmy szerzej zagadnienie stresu u psów i kotów. Warto jednak wspomnieć, że silny i długotrwały stres, może negatywnie wpłynąć na stan sierści naszego czworonożnego przyjaciela. Dlatego jeśli podejrzewamy, że problem z wypadaniem sierści może być stresogenne lub wiemy, że nasz pupil będzie przeżywał jakieś stresujące wydarzenie np. jedziemy w długą podróż, to aby zniwelować skutki stresu podajmy zwierzakowi preparat na stres dla psa/kota My Pupillo NA STRES I PODRÓŻ.