Problemy ze stawami u psów – jak sobie z nimi radzić?

Najczęstszym problemem zdrowotnym, z którym zmagają się psy są choroby stawów. Niektóre rasy, zwłaszcza duże psy są bardziej narażone na zaburzenia układu kostnego.

Choroby stawów u psów

Często zakładamy, że bóle stawów dotyczą psów w starszym wieku, niestety coraz częściej zdarza się, że borykają się z nimi również młodsze psy. Najbardziej narażone na urazy są trzy stawy: biodrowy, kolanowy i skokowy. Uszkodzenia, które występują to przede wszystkim: zwyrodnienia, zerwanie więzadeł, wypadnięcie rzepki, zwichnięcia, uszkodzenia mechaniczne na skutek wypadków.

Objawy problemów ze stawami u psów

Łatwo przeoczyć pierwsze objawy choroby stawów u psów, najczęściej reagujemy dopiero wtedy, kiedy nasz pupil ma poważne problemy z poruszaniem się. Niepokojące sygnały, które powinny zwrócić naszą uwagę to przede wszystkim:

– utrata zainteresowania aktywnością fizyczną,

– trudności z wchodzeniem po schodach,

– częste przerwy podczas spacerów,

– podkurczanie łap,

– kulawizna,

– zgrubienia w okolicach stawów,

– niechęć przed dotykiem,

– apatia, brak apetytu,

– odciążanie kończyny w trakcie spaceru.

Jeśli zauważymy u naszego psa, któryś z tych objawów nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza. W celu prawidłowej diagnostyki konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań m.in. usg.

Jak zapobiegać chorobom stawów u psów?

Najważniejsza w chorobach stawów jest profilaktyka. Jako właściciele powinniśmy dbać o właściwą dietę i kontrolować wagę psa. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga w znacznym stopniu osłabiają układ kostny. Do prawidłowego niezbędna jest odpowiednia ilość ruchu dostosowana do wieku i możliwości psa. Szczeniaki nie mogą być zbyt intensywnie ćwiczone, ponieważ ich kości i stawy nie są odpowiednio wykształcone i nadmierna stymulacja ruchowa może je nadwyrężyć i uszkodzić. W okresie wzrostu psy powinny przyjmować preparaty na stawy i kości dla psów, które są bogate w witaminę D3 dla psa. Pamiętajmy, że aktywność fizyczna powinna być regularna, nie można w weekend nadrobić całotygodniowego braku ruchu. Dla prawidłowego rozwoju stawów ważna jest zbilansowany i wartościowy pokarm, bogaty m.in. w witaminę K i C dla psa. Istotne jest podawanie odpowiednich suplementów diety, które zawierają chondrioitynę i glukozaminę oraz witaminę D3 dla psa. My Pupillo STAWY COMPLEX, preparat na stawy i kości dla psów wspomaga prawidłowy rozwój układu kostnego, stymuluje wytwarzanie mazi stawowej.

Sposoby leczenia chorych stawów u psów

Przebieg leczenia zawsze jest uzależniony od zdiagnozowanego problemu, kondycji i wieku psa. Jeśli mamy do czynienia ze zwichnięciem bądź złamaniem stawu, konieczne jest unieruchomienie stawu na kilka dni, czasami usunięcie chorego fragmentu.

Wyróżniamy dwie podstawowe metody diagnozowania i leczenia chorób stawów: artrotomia czyli operacyjne otwarcie stawu (metoda tradycyjna, bardziej bolesna, długi powrót do pełnej sprawności) i artroskopia (mniej inwazyjna, szybsza rekonwalescencja) polegająca na wprowadzeniu urządzenia zwanego artroskopem do stawu poprzez niewielkie nacięcia w okolicy stawu. Decyzję o sposobie leczenia zawsze podejmuje lekarz weterynarii. W celu szybszej rekonwalescencji zaleca się podawanie zwierzakowi preparatów witaminowych wzmacjniających kości.