Pies się drapie i wypada mu sierść – co robić?

Drapanie u psa jest naturalnym zachowaniem zwierzaka. Najczęściej nawet nie zwracamy na nie większej uwagi. Jednak, kiedy nagle zauważymy, że na skutek ciągłego drapania naszemu psu wypada sierść, a na skórze pojawiają się rany, zaczynamy się niepokoić. Uporczywy świąd może występować miejscowo lub na całym ciele, jest bardzo uciążliwy i powoduje duży dyskomfort.

Przyczyn świądu u psa

Jeśli zauważymy, że nasz pies nieustannie się drapie, udajmy się na wizytę do weterynarza, który zleci odpowiednie badania, pozwolą one postawić właściwą diagnozę i wdrożyć leczenie. Przyczyn uporczywego drapania u psa jest wiele, do najczęstszych zaliczamy:

– infekcje bakteryjne i grzybicze,

– zakażenia pasożytami,

– alergie pokarmowe,

– niewłaściwą dietę – ubogą w kwasy omega 3 oraz DHA i EPA,

– niedobór witamin A, D3, E,

– stres,

– atopowe zapalnie skóry,

– uczulenie na podawane leki,

– grzybica,

– zaburzenia behawioralne,

– różne alergie np. na kurz, pyłki, pleśń, trawy.

Obserwacja naszego pupila i badania pozwolą jednoznacznie ustalić przyczynę świądu.
Nieleczone uporczywe drapanie, może prowadzić do poważnych konsekwencji m.in. nadmiernego wypadania sierści, całkowitego wyłysienia, powstawania ran na skórze, zakażeń bakteryjnych. Pies, który odczuwa cały czas swędzenie, może stać się agresywny, rozdrażniony, tracić apetyt, mieć biegunkę.

Leczenie świądu

Sposoby postępowania w przypadku nadmiernego drapania się psa, są uzależnione od zdiagnozowanego problemu i dobierane indywidualnie przez weterynarza. Jako właściciele powinniśmy stosować codzienną profilaktykę, aby nie dopuścić do uporczywego drapania i wypadania sierści u psa. Jedzenie, które otrzymuje pies, powinno być dobrej jakości i zawierać niezbędne składniki oraz witaminy mające znaczenie dla prawidłowego rozwoju zwierzaka.

Warto wspomóc naszego pupila podając mu odpowiednie preparaty wzmacniające sierść My Pupillo ZDROWA SIERŚĆ. Suplement zawiera wszystkie niezbędne witaminy E, D3, A, które wpływają na stan skóry i sierści psa. Bardzo ważną rolę w diecie psa odgrywają kwasy omega 3 oraz DHA i EPA. Wzmacniają organizm, podnoszą odporność, wpływają na wygląd i jakość sierści oraz skóry.

Istotne w zapobieganiu uporczywego świądu jest dbanie o codzienną higienę i aktywność fizyczną psa. Od czasu do czasu należy wykąpać psa, zdezynfekować jego rzeczy np. zabawki, miski stosując specjalne kosmetyki przeznaczone dla zwierząt. Trzeba regularnie czesać sierść psa, żeby zapewnić jej odpowiedni poziom natłuszczenia oraz uniknąć powstania kołtunów, w których gnieżdżą się pasożyty.