Nieświeży oddech u psa, czyli halitoza jest częstym problemem u naszych pupili. Właściciele psów często uważają, że nieprzyjemny zapach z jamy ustnej jest naturalnym zjawiskiem i trzeba się do niego po prostu przyzwyczaić lub doraźnie neutralizować np. za pomocą specjalnych odświeżaczy. Oczywiście każde zwierze ma swój specyficzny zapach, jednak należy pamiętać, że nieświeży, odpychający oddech u psa świadczy, o tym że w jego organizmie dzieje się coś niepokojącego. Możemy neutralizować nieświeży oddech poprzez podawania węgla aktywnego dla psa, ale należy przede wszystkim poszukać przyczyny.
Dlaczego psy mają nieświeży oddech?
Przyczyn nieprzyjemnego zapachu z pyska psa może być kilka, do najczęstszych zaliczamy m.in.
Kamień nazębny. Na skutek osadzania się resztek pokarmu na zębach, tworzy się płytka nazębna, w której rozwijają się bakterie, przyspieszają przyrost kamienia i powodują uszkodzenie zębów i dziąseł.
Paradontoza. Zbyt duże nagromadzenie kamienia nazębnego powoduje osłabienie struktury zęba, rozwijająca się choroba z czasem doprowadza do wypadania uzębienia. Gromadzące się pod ruszającym się zębem resztki pokarmu gniją, namnażają się bakterie, co wywołuje nieprzyjemny zapach.
Choroby dziąseł psów. Nieleczone zapalenia dziąseł powodują powstawanie ran i owrzodzeń, które są siedliskiem dla bakterii.
Niewłaściwa dieta i problemy z trawieniem. Nie zawsze przyczyna nieświeżego oddechu wynika ze stanu jamy ustnej. Często na skutek niewłaściwych składników w pożywieniu, występują zaburzenia w trawieniu m.in. przez niedobór węgla aktywnego, co w konsekwencji prowadzi do problemów z żołądkiem, jelitami i wywołuje nieświeży oddech.
Zapalenie organów wewnętrznych. Nieprzyjemny zapach z pyska naszego psa może być również objawem poważnej choroby, która rozwija się w organizmie m.in. raka, ropnego zapalenia migdałków, gardła, innych narządów wewnętrznych.
Koprofagia. Niektóre psy zjadają odchody innych zwierząt, w takim przypadku pies jest szczególnie narażony na zakażenie się pasożytami, a oddech może być wręcz obrzydliwy. Pamiętajmy nieprzyjemny zapach z pyska pupila jest uciążliwy dla naszego otoczenia,
dlatego jeśli coś nas niepokoi starajmy się zdiagnozować przyczynę i z nią walczyć.
Sposoby na nieświeży oddech u psa
Aby zadbać o świeży zapach z pyska psa niezwykle ważna jest higiena, zdrowa dieta, częste kontrole i badania. Należy regularnie (kilka razy w tygodniu) czyścić zęby psu, korzystając ze specjalnych szczotek i past do zębów przeznaczonych dla zwierząt. Niestety zarówno dla właścicieli, jak i większości psów, nie jest to przyjemny zabieg, dlatego jeśli mamy trudności z jego właściwym wykonaniem zgłośmy się do weterynarza, (przynajmniej raz w miesiącu na czyszczenie uzębienia). W przypadku dużego osadu kamienia nazębnego samo czyszczenie pastą jest niewystarczające i trzeba usunąć nalot w gabinecie przy pomocy specjalistycznych przyrządów. Wszystkie pojawiające się infekcje w jamie ustnej, powinny być na bieżąco leczone, aby nie doprowadzać do namnażania się bakterii.
Dbajmy o wartościową dietę naszego pupila, dopasowaną do jego potrzeb. Pies powinien spożywać suche jedzenie, surowe owoce i warzywa, pić dużo wody, dzięki tym zabiegom będzie w sposób naturalny podczas przyjmowania posiłków czyścił sobie zęby. Warto wprowadzić preparaty zawierające węgiel aktywny np. My Pupillo WĘGIEL COMPLEX, który dzięki swoim właściwościom wpływa na właściwe trawienie, niweluje nieświeży zapach z pyska.
Jeśli podejrzewamy, że przyczyną nieprzyjemnego oddechu jest choroba układu trawiennego, czy ropne zapalenie narządów, nie zwlekajmy z wizytą u weterynarza, być może konieczne będzie wykonanie badań i wdrożenie antybiotyków.