Choroba zwyrodnieniowa stawów u psów – jak sobie z nią radzić?

Zwyrodnienie stawów jest jednym z najczęstszych schorzeń, z którym zmagają się psy. Choroba często dotyka psów w podeszłym wieku, bardziej narażone na artrozę są duże rasy psów. Inne czynniki, które mają wpływy na rozwinięcie się artrozy to przede wszystkim: nadwaga, niewłaściwa dieta, niedobory witamin: D3, K, C, urazy mechaniczne. (O przyczynach problemów ze stawami – szerzej pisaliśmy w poprzednich artykułach).  Jednak każdy właściciel czworonoga powinien mieć świadomość, że wcześniej, czy później jego pies może mieć problemy ze stawami.

Objawy choroby zwyrodnieniowej stawów u psów

Powinniśmy się zaniepokoić i zgłosić do weterynarza w celu przeprowadzenia badań, jeśli zauważymy, że nasz pies:

– niechętnie wychodzi na spacery,

– wcześniej aktywny – nagle ogranicza ruch,

– ma trudności z chodzeniem po schodach,

– pojawiają się problemy z wskakiwaniem na kanapę, do samochodu,

– powoli i z trudem zmienia pozycję,

– kuleje,

– jego chód jest sztywny,

– podczas ruchu słychać „klikanie” w stawach.

Wcześnie wykryta choroba zwyrodnieniowa stawów i podjęte leczenie, pozwala poprawić komfort życia naszego pupila. Natomiast nieleczona artroza u psa prowadzi do dalszych, nieodwracalnych uszkodzeń. Przerośnięta i pogrubiona torebka stawowa, powoduje uszkodzenie mięśni i więzadeł, co w konsekwencji może doprowadzić do unieruchomienia kończyny. Ból i ograniczenia wynikające z choroby zwyrodnieniowej stawów, mają wpływ na ogólny stan zdrowia i zachowanie naszego psa.

Sposoby leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów u psów

Artroza u psów najczęściej jest chorobą nieuleczalną i postępującą wraz z wiekiem. Wczesna diagnoza i odpowiednie działania, mogą złagodzić jej objawy i opóźnić dalszy rozwój,
co w znacznym stopniu poprawi, jakość życia psa. Sposób leczenia jest dopasowany indywidualnie do każdego przypadku. Lekarz weterynarii, po wykonaniu szeregu badań m.in. prześwietlenia i usg, ustala dalszej postępowanie. Niekiedy wskazane są zabiegi chirurgiczne np. usztywnienie chorego stawu, wszczepienie endoprotezy, czasami kiedy choroba jest zaawansowana, konieczna jest amputacja całej kończyny. W przypadku mniejszych uszkodzeń, pomocne może okazać się leczenie farmakologiczne i zabiegi rehabilitacyjne.

W chorobie zwyrodnieniowej stawów niezwykle istotna jest profilaktyka, do której zaliczamy przede wszystkim:

– kontrolę masy ciała,

– właściwą dietę,

dobre suplementy,

– odpowiednią ilość aktywności fizycznej.

Sposób żywienia naszego psa, ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niezbędne są przede wszystkim nienasycone kwasy omega3 oraz kwasy EPA i DHA, które łagodzą zmiany o podłożu zapalnym. Istotne znaczenie dla rozwoju stawów ma również witaminy dostępne w preparatach witaminowych dla psów i kotów:

witamina D3 dla psa, której zarówno niedobór, jak i nadmiar jest szkodliwy dla układu kostnego,

witamina K dla psa, która w artrozie działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a także uczestniczy w formowaniu tkanki kostnej,

witamina C dla psa, wspiera układ odpornościowy, redukuje działanie wolnych rodników.

Aby wspomóc naszego pupila w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów, warto wspomóc go odpowiednimi preparatami na stawy i kości dla psów, które zawierają niezbędne witaminy i minerały m.in. witaminę C, K i D3 dla psa oraz kwasy omega3 oraz kwasy EPA i DHA. Preparat na stawy dla psa My Pupillo STAWY COMPLEX  jest naturalnym suplementem diety, opartym na naturalnych składnikach, które wspomagają funkcjonowanie stawów.