Choroba lokomocyjna u psa/kota – jak sobie z nią razić?

Nie tylko ludzie miewają kłopoty z podróżowaniem, choroba lokomocyjna często dotyka również naszych czworonożnych przyjaciół. Według niektórych badań, nawet 1/6 populacji psów i kotów zmaga się z nietolerancją transportową. Bagatelizowanie zachowania zwierzęcia cierpiącego na chorobę lokomocyjną, może doprowadzić do rozwoju trwałego lęku lokomocyjnego i w znaczącym stopniu utrudnić życie właścicielowi. Wyjazd do weterynarza, czy na urlop staje się wtedy prawdziwym wyzwaniem.

Objawy lęku lokomocyjnego oraz nietolerancji transportowej u psa/kota

Najczęściej występującym objawem choroby lokomocyjnej u naszego pupila, podobnie jak u człowieka, są wymioty. Przyczyną tego stanu jest brak właściwego odbierania i przetwarzania bodźców przez mózg, które wywołują zaburzenia układu nerwowego i błędnika. Oprócz wymiotów w czasie podróży mogą występować inne symptomy świadczące o dyskomforcie w trakcie jazdy m.in.:

– nadmierne ślinienie,

– niekontrolowane oddawanie moczu i kału,

– rozdrażnienie,

– próby ucieczki z pojazdu,

– apatia,

– agresja wobec opiekuna, z którym podróżuje,

– trudności z oddychaniem,

– nadmierne ziewanie,

– wycie lub głośne szczekanie, w przypadku kota przeraźliwe miauczenie.

Aby nie dopuścić do nasilania się nieprzyjemnych objawów warto podać przed podróżą preparat na stres dla psa i kota MyPupillo NA STRES i PODRÓŻ.

Jak pokonać chorobę lokomocyjną u psa i kota?

Nietolerancja transportowa może wystąpić u każdego psa lub kota, bez względu na rasę. Częściej występuje u młodych zwierzaków, poniżej drugiego roku życia. Z czasem jej objawy stają się mniej uciążliwe, pupil przyzwyczaja się do podróżowania. Niestety niektóre psy i kot są bardziej wrażliwe i choroba lokomocyjna nasila się.

Jak pomóc naszemu pupilowi przetrwać podróż?

Przede wszystkim, jeśli zwierze jest młode, musimy je stopniowo wdrażać do podróżowania. Najlepiej zacząć od oswojenia psa/kota z samochodem, odgłosem silnika, wybrać się na krótką przejażdżkę. Na jej zakończenie warto nagrodzić pupila jakimś smakołykiem. Podczas jazdy należy uchylić okno, żeby zapewnić dostęp świeżego powietrza. W czasie jazdy musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych zwierzą i innych podróżujących, dlatego też małe psy i koty powinniśmy przewozić w specjalnych transporterach. Większe psy należy przypiąć specjalnymi szelkami na tylnym siedzeniu lub przestrzeni bagażowej. Bezpośrednio przed podróżą lepiej nie podawać zwierzętom pokarmu, aby dodatkowo nie prowokować wymiotów. W celu złagodzenia objawów choroby lokomocyjnej warto podać zwierzakowi ziołowy, całkowicie bezpieczny preparat na chorobę lokomocyjną dla psa i kota MyPupillo NA STRES i PODRÓŻ preparat na chorobę lokomocyjną.

Pamiętajmy szczęśliwy zwierzak w trakcie podróży, to udany wyjazd na całej rodziny, dlatego zaopatrzmy naszą domową apteczkę w preparat na chorobę lokomocyjną dla psa i kota.