Biegunka u psa/kota – jak sobie z nią radzić, co podać?

Zaburzenia ze strony układu pokarmowego często dotykają naszych czworonożnych przyjaciół. Biegunka jest uciążliwym objawem zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela. Przedłużające się rozwolnienie może być niebezpieczne i doprowadzić nawet do odwodnienia organizmu.

Przyczyny biegunki u psa/kota

Należy pamiętać, że biegunka nie jest chorobą, a jedynie objawem, a jej przyczyny mogą być różne. Najczęściej rozwolnienia są wynikiem niestrawności żołądkowych spowodowanych przejedzeniem, niewłaściwą dietą, nieświeżą żywnością lub nietolerancją jakiegoś składnika pokarmowego. Należy jednak pamiętać, że biegunki mogą być wywołane również czynnikami niezwiązanymi z żywieniem, takimi jak:

– stres,

– lęk separacyjny,

– choroba lokomocyjna,

– reakcja poszczepienna,

– uczulenie na podawane leki,

– pasożyty,

– wirusy,

– groźne choroby np. nowotwory jelita.

Warto czujnie obserwować zwierzaka i zwracać uwagę na reakcję jego organizmu, aby właściwie zdiagnozować przyczynę biegunki. Pamiętajmy, że rozwolnieniu mogą towarzyszyć również inne niepokojące objawy np. wymioty, rozdrażnienie, apatia, niechęć do spacerów i zabaw, brak apetytu, gorączka.

Jak pokonać biegunkę u psa/kota? Co podać na rozwolnienie?

Mogą występować dwa rodzaje biegunek: ostra lub przewlekła. Różnią się czasem trwania, a także nasileniem. Jeśli biegunka u psa lub kota  trwa krótko (nie dłużej niż dobę) i nie towarzyszą jej inne niepokojące objawy, wystarczy zastosować głodówkę lub lekką dietę, podawać dużo wody oraz zastosować węgiel na biegunkę u kota/psa. Natomiast, jeśli rozwolnienie utrzymuje się dłużej, a zwierze zaczyna coraz gorzej funkcjonować, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii, w celu wykonania dodatkowych badań i ustalenia przyczyny biegunki. Jeśli lekarz stwierdzi, że zwierze jest odwodnione, konieczne będzie podanie kroplówki wzmacniającej.

W trakcie trwania każdej biegunki warto sięgnąć po preparaty zawierające węgiel aktywny dla psa/kota, które w znacznym stopniu złagodzą objawy tej przykrej dolegliwości.

Suplement na biegunkę dla psa/kota My Pupillo WĘGIEL COMPLEX jest całkowicie naturalnym, stworzonym na bazie roślin produktem, zawierającym węgiel aktywny dla psa/kota który nie tylko powoduje zmniejszenie przenikania wody do jelit, ale także zatrzymanie biegunki. Stymuluje perystaltykę jelit i wspomaga pracę wątroby.